Preskočiť na hlavný obsah

Bitcoin peňaženka, jej vlastníctvo a spôsob platenia

Bitcoin peňaženiek (adries) môže mať uživateľ jednu alebo viac. Kvôli anonymite je odporúčané pre každú prichádzajúcu platbu vygenerovať novú adresu (odosielateľ potom neuvidí zostatok príjemcu, pretože bude posielať peniaze na prázdnu adresu). Na generovanie adries ale dochádza aj interne - pri odosielaní nemožno minúť iba časť, takže sa automaticky vytvorí ďalšia vlastná adresa a platba sa rozdelí pre dvoch príjemcov: na jedného, ​​ktorého používateľ zadal a zvyšok sumy sa pošle späť používateľovi ako tzv. "drobné" na novo vygenerovanú adresu. Túto vlastnosť však väčšina klientov pred používateľom úplne skryje - je tak vidieť len v blockchaine.

Bitcoin Adresa


Vlastníctvo peňaženky nie je v sieti nijako "vidieť". S peniazmi v dotknutej peňaženke môže nakladať iba ten, kto vlastní súkromný kľúč (ten, kto peňaženku vytvoril). Zostatok, ktorý sa užívateľovi zobrazuje v klientovi, je potom len súčtom peňazí na tých peňaženkách, od ktorých má klient súkromný kľúč.

Z toho dôvodu nemusí byť príjemca pri príjme peňazí k sieti pripojený - transakcia prebehne rovnako. Klient si pri ďalšom spustení len skontroluje pohyby na svojich peňaženkách a podľa toho upraví zostatok, ktorý sa zobrazí používateľovi.

Adresa je hash verejného kľúča a aby sa dala použiť (poslať na ňu peniaze), nemusí byť nikde v sieti registrovaná. Sieť ju prvýkrát uvidí až pri vlastnom poslaní peňazí. Adresu tak možno vytvoriť úplne offline.

Bitcoin peňaženka a jej strata

Aby sa zabránilo preklepom pri opisovaní adresy, má v sebe zabudovaný kontrolný súčet (nedá sa teda pomýliť s pravdepodobnosťou 1:4 miliardy). Ak by sa tak napriek tomu stalo alebo by niekto schválne dopočítal kontrolný súčet neexistujúcej adresy( ako napríklad adresa 1BitcoinEaterAddressDontSendf59kuE), peniaze na túto adresu budú navždy stratené. Rovnako tak sa stane, ak používateľ stratí peňaženku (vymaže ju) a nemá zálohu. V Bitcoin sieti neexistuje nič ako "stratená peňaženka", pretože nemožno nijako poznať, že k nej nikto nevlastní súkromný kľúč. Pre ostatných účastníkov siete je taká udalosť prospešná - veľmi mierne sa zvýši hodnota ich Bitcoinov (dôjde k deflácii). Analógiou v reálnom svete je spálenie bankoviek.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bitcoin regulácia a zapracovanie kryptomeny do legislatívy

Bitcoin v roku 2013 Nemecko uznalo ako oficiálnu virtuálnu menu. Zisky z transakcií sa dania štandardnou sadzbou dane z príjmu fyzických osôb. Nezdanené zisky je možné realizovať len držaním Bitcoinov dlhšie ako 1 kalendárny rok. Zdanené sú tiež transakcie medzi Bitcoinami a Altcoinami, keď sa hodnota transakcie prevádza na aktuálny kurz v eurách. Zdanená je aj ťažba Bitcoinov , keď prevádzkovateľ ťažby je oprávnený odpočítať všetky náklady na ťažbu Bitcoinov ako sú nákup zariadenia či spotreba elektrickej energie. V decembri 2013 Čínska ľudová banka zakázala finančným inštitúciám používať Bitcoin zatiaľ čo jeho používanie verejnosťou povolila. V septembri 2015 americká Komisia pre komoditné obchody (Commodity Futures Trading Commission, CFTC) oficiálne označila Bitcoin za komoditu. To tiež znamená, že sa prevádzkovatelia bitcoinových búrz musia registrovať a prevádzkovať svoje obchody pod dohľadom. Austrália už skôr vyhlásila, že Bitcoin je nehmotným majetkom, čím ho urobila ...

Bitcoin, jeho vlastnosti a základný princíp fungovania

Bitcoin je internetová open-source P2P platobná sieť a v tejto sieti používaná kryptomena . Hlavnou unikátnosťou Bitcoinu je jeho plná decentralizácia. Je navrhnutý tak, aby nikto, ani autor alebo iní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli menu ovplyvňovať, sfalšovať, zablokovať účty, ovládať peňažné toky alebo spôsobovať infláciu. V sieti neexistuje žiadny centrálny bod, ani nikto, kto by mohol o sieti rozhodovať. Konečné množstvo Bitcoinov je vopred známe a uvoľňovanie Bitcoinov do obehu je definované v zdrojovom kóde siete. Bitcoin a jeho vlastnosti Na rozdiel od väčšiny mien nie je Bitcoin závislý na dôvere k jeho vydavateľovi ani sprostredkovateľovi (banke, štátu, a podobne...). Pre vykonávanie transakcií sa využíva distribuovaná databáza naprieč uzlami peer-to-peer siete. K zabezpečeniu siete je využívaná kryptografia, umožňujúca používať iba peniaze, ktoré daný užívateľ vlastní zabraňujúc opakovanému využitiu už odoslaných peňazí. Bitcoin umožňuje držanie a prevod...